County and City Employee
WASHINGTON STATE COUNCIL OF COUNTY AND CITY EMPLOYEES  -  AFSCME AFL-CIO  - COUNCIL 2
County and City Employees
WASHINGTON STATE COUNCIL OF COUNTY AND CITY EMPLOYEES - COUNCIL 2 - AFSCME AFL-CIO

2018 Council 2 Scholarship Winners

Dependent Scholarship Awards:

4 Year Scholarship Award ($5,000 per year for 4 years)

In Memory of Nancy Neal, Past Member of Local 176-PD, Skagit County Public Defenders, Deceased 
 
Recipient’s Name Member Name Member is from Local
Aubrietta McCrone Heather McCrone 21I Issaquah School Bus Drivers
     

$2,000 Award

In Memory of Staci Jones Delgardo, Past Member of Local 2084-S, King County Juvenile Probation Supervisors, Deceased
 
Recipient’s Name  Member Name Member is from Local
Larissa Caldera
Mackenzie Hsiao
Brandi Kalmbach
Sofia Lavinder
Alexandria Miller
Okeoma Okoro
              
Ruben Caldera
Xiaocheih & Yin-Chuan Hsiao
John Kalmbach
Gary Lavinder
Amanda Miller
Oji Okoro
    
21DC King County District Court
307CO Clark County
2170 City of Renton
367 Pacific County Road Dept.
176SW City of Sedro Woolley
109 Snohomish County Road Dept.
 
     

$5,000 Award

In Memory of Staci Jones Delgardo, Past Member of Local 2084-S, King County Juvenile Probation Supervisors, Deceased
 
Recipient’s Name Member Name Member is from Local
Kobe Gray
Joshua Mauer
Elijah Nobis
Sedona Sarobon
Levi Will
Lily Morgan
Lynn Gray
Hiuchun Mauer
Janet Nobis
Anne Bryce
Rick Will
Heidi Cate
109 Snohomish Co. Road Dept. 
1857 King County Library System
113 City of Everett
1811CA Snohomish Co. Dist. Court
87 Yakima County
1811CA Snohomish County
     

$2,000 Golf Award

In Memory of Staci Jones Delgardo, Past Member of Local 2084-S, King County Juvenile Probation Supervisors, Deceased
 
Recipient’s Name Member Name Member is from Local
Holland Bergeson
Caitlynne Burke
Benjamin Cherry
Jerissa Fische
Deborah Irwin
Philip Kilian
Randle Kinswa
Georgia Lavinder
Taylor Odom
Andrew Ojala
Dahlton Osborne
Dhruvik Parikh
Dylan Radke
Tessa Rugg
Gabriela Serrano
Gabrielle Towne
Judd Bergeson
Stuart Burke
Peggy Leavenworth
Debbie Fisch
Jeffery Irwin
Frederick Kilian
Anthony Kinswa
Gary Lavinder
Lisa Odom
David Ojala
James Gutierrez
Sanjay Parikh
Paul Radke
William Rugg
Angela Serrano
Jeffery Towne
275 City of Hoquiam
874CH Franklin Co. Courthouse
275 Grays Harbor County
846 City of Wenatchee
109 Snohomish Co. Road Dept. 
1533DC Klickitat Co. Deputy Sherrifs
1341 Lewis Co. Road Dept. 
367 Pacific Co. Road Dept. 
1811JPD Snohomish Co. Juvenile
109E Snohomish County Engineers
176SW City of Sedro Woolley
1811CA Snohomish County
874 Franklin Co. Road Dept.
109E Snohomish Co. Engineers
21I Issaquah School Bus Drivers 
270 City of Spokane
     

Continuing Education Award:

In Memory of Mark Hatzenbuehler, Past Member of Local 113, City of Everett, Deceased
 
Recipient’s Name Recipient is from Local
Lara Cooper
Maria Goodman
Meghan Mitchell
Dan Scheer
Abraham Tesfasilasie
113 City of Everett
846 City of Wenatchee
3787 Pierce County Library Dist.
2083 Seattle Public Library
2083 Seattle Public Library

 

Photos of 2018 Scholarship Winners

Aubrietta McCrone Larissa Caldera Mackenzie Hsiao
Brandi Kalmbach Okeoma Okoro Kobe Gray
Joshua Mauer Lily Morgan Caitlynne Burke
Benjamin Cherry Taylor Odom Dhruvik Parikh
Lara Cooper Meghan Mitchell Abraham Tesfasilasie
Andrew Ojala Deborah Irwin Dahlton Osborne
 
Gabrielle Towne Elijah Nobis  

2018 Winners' Acknowledgments Coming Soon

VIEW MORE SCHOLARSHIP AWARD WINNERS